
dr. Boštjan Čampa, supervizor ZZDTS, mentor ZZDTS, ZDT terapevt, Somatic Experiencing Intermediate
E: bostjan.campa@terapevtska-pomoc.si
Izvajanje psihoterapij, supervizij ter seminarjev v slovenščini, angleščini ali hrvaščini.
Ćlanstvo in nazivi:
- ZDT: zakonski in družinski terapevt; supervizor in metasupervizor, mentor; član strokovnega sveta združenja Zakonskih in družinskih terapevtov Slovenije, v preteklosti član Izvršnega odbora in Nadzornega odbora združenja.
- SES in SEH: Somatic Experiencing Intermediate Practitioner; Somatic Experiencing Slovenija in Somatic Experiencing Hrvaška
- JZS: učitelj joge: hatha RYT200, holistični pristop RYT200; član združenja učiteljev joge Slovenija
- SFU: Član etične komisije na fakulteti Sigmunda Freuda
- recenzent znanstvene revije Kairos za področje psihoterapije.
Z aktivnim terapevtskim delom sem pričel leta 2011 kot terapevt za partnersko, družinsko in osebno terapijo. Od tedaj sodelujem in vodim različne terapevtske skupine, delavnice ter izobraževalne seminarje, tako v okviru terapevtskih centrov, kot tudi na šolah, fakultetah in podjetjih. Izvajam individualno in skupinsko (meta)supervizijo za psihoterapevte po relacijskem modelu.
Moje terapevtsko delo temelji na modelu Relacijske-družinske terapije z integracijo pristopa Somatic Experiencing (SE™). in elementov na Rešitev usmerjene terapije.
Poglobljeno in hkrati raziskovalno delo na področju terapij usmerjam v pomoč partnerjem v krizi, ki doživljajo močnejše stiske ali nesoglasja v partnerskem odnosu, so morda v procesu ločitve oz. razhajanja, je prisotna prevara, zasvojenost enega od partnerjev ali neobvladovanja močnejših čustvenih impulzov (kričanje, kritiziranje, izbruhi agresije, prisotnost nasilja v družini ali v partnerskem odnosu, lahko tudi umaknitev, zamrznitev, depresija …).
Vzporedna usmeritev poglobljenega dela je pomoč osebam s tesnobo/anksioznostjo in socialno anksioznostjo, kar je nadaljevanje raziskovanja po doktorski disertaciji, pri čemer vključujem v terapevtski proces koncepte iz relacijske-družinske terapije, elemente čuječnosti, kognitivno vedenjske terapije in v primeru skupinske terapije, specifike skupinskih dinamik. Znotraj tega vključujem tudi podporo osebam, ki se soočajo s zasvojenostjo (internet, alkohol, pornografija, igre na srečo, andrenalinski športi, delo, računalniške igre, motnje prehranjevanja…), ter njihovim bližnjim: sorodnikom, partnerjem, staršem …
Posebno področje je nudenje pogovora, svetovanja ali terapije moškim, ki želijo nadgraditi področje osebne rasti ali za tiste, ki doživljajo osebno krizo, krizo v partnerstvu, se soočajo s težavami pri obvladovanju težjih občutkov (boljše obvladovanje notranje stiske, občutkov depresivnosti ali nemira, težnje po agresiji) ali ki želijo polneje razviti ter udejanjiti svoje potenciale in vizijo. V ta namen sem oblikoval program skupine za moške, ki temelji na podobnih programih v tujini, ki temeljijo na usmerjanju in spremljanju s strani terapevta. Za moške, ki trenutno ne želijo vključitve v skupino, nudim individualno spremljanje, pogovore oz. terapijo.
Po dogovoru vodim proces osebnega svetovanja oz. coaching, pri čemer črpam izkušnje tako iz dela v gospodarstvu, kjer sem od leta 1997 do leta 2017 sodeloval, v začetku, pri načrtovanju, razvoju in uvajanju informacijskih tehnologij, kasneje pa iz vodenja razvojnega tima, koordiniranja in vodenja tako tehničnih projektov kot pri delu s strankami, kot iz terapevtske prakse. Posameznika, ki se odloči za tovrstno svetovanje, usmerjam tako na področju osebne rasti kot tudi poslovnega napredka (npr. pridobivanje kompetenc, psiholoških znanj, delo s strankami, vodenje sestankov, projektov, razvijanje osebne in poslovne vizije, raziskovanje in udejanjanje osebnih potencialov …).
Za terapevte, strokovne in podporne delavce v socialnem varstvu ter za ostale osebe, katerih delo je povezano z intenzivnimi odnosi (vodenje različnih skupin ali svetovanja, vodenja….), izvajam individualno ali skupinsko supervizijo po relacijskem modelu. V sodelovanju z Univerzo Sigmunda Freuda v Ljubljani nudim metasupervizijsko podporo za supervizorje v izobraževanju.
Leta 2012 v okviru doktorske raziskave oblikoval skupinski terapevtski program za osebe, ki se soočajo s socialno anksioznostjo “Odnos – izziv ali stiska?”, ki poteka, v dopolnjeni obliki, še dandanes, leta 2018 pa sem v okviru raziskave Fakultete za socialno delo soustanovil terapevtsko skupino namenjeno moškim “Moški na poti do sebe“, ki se je kasneje razvila kontinuirani Terapevtski program za moške. Med drugim sem sovodil “Skupino za starše oseb z motnjami hranjenja”, skupino “Iz igre vlog v igrivost v odnosih”, različne oblike moderiranih skupin…
Izobraževanja iz področja terapije in supervizije:
Leta 2011 sem zaključil študijski program izpopolnjevanja za model relacijsko družinske terapije na Univerzi v Ljubljani, vzporedno pa sem leta 2010 vpisal doktorski program iz področja zakonske in družinske terapije, ki sem ga leta 2018 zaključil z zagovorom doktorske disertacije z naslovom “Socialna anksioznost in relacijska družinska terapija“. Leta 2015 mi je Združenje zakonskih in družinskih terapevtov podelilo naziv Zakonski in družinski terapevt, leta 2017 sem zaključil dvoletno izobraževanje za supervizorja po relacijskem modelu pri dr. Tatjani Rožič in pridobil naziv supervizorja ZZDTS. Zaključen imam magistrski program na Fakulteti za socialno delo, Trenutno sem vključen v izobraževanje Somatic Experiencing (SE™) po modelu izvirnega avtorja Petra Levina.
Svoje terapevtsko znanje izpopolnjujem z udeležbo na različnih izobraževanjih (področja poglobljenega dela s travmo in sramom, kongresi in študijski dnevi Zakonskih in družinskih terapevtov Slovenije, kongres Psihoterapija na Slovenskem, mednarodni kongres AAMFT v Washingtonu, izobraževanja za supervizorje) kot tudi izobraževanji na podpornih področjih (izobraževanje iz inovativnosti, joga učitelj 200 RYT, delo s skupinami …).
Poznavanje družinsko-starševske problematike povezano z otroki in mladostniki mi dopolnjujejo izkušnje vloge pedagoškega vodja in vodnika-mediatorja na letovanjih/zimovanjih za otroke iz socialno šibkih družin, ki jih organizira Humanitarno društvo Križemrok, izvajanje prilagojene joge za otroke in mladostnike v Centru Janeza Levca, vodenje prakse joge in čuječnosti za študente Filozofske fakultete v Ljubljani.
Nekaj organizacij, s katerimi sem sodeloval ali še sodelujem:
- Akademija za socialne vede
- Vzgojni zavod Višnja Gora
- Zavod za vzgojo in izobraževanje Logatec
- Javni zavod Cene Štupar
- Tehnološki park Ljubljana
- Modri sistemi d.o.o.
- Univerza Sigmunda Freuda
- Fakulteta za upravo
- Filozofska fakulteta
- Ministrstvo za obrambo
- Uprava za izvrševanje kazenskih sankcij
- Karierni centri Univerze v Ljubljani
- Študijsko-raziskovalni center za družino v Ljubljani
- Inštitut FDI Ljubljana
- Združenje Zakonskih in družinskih terapevtov
- Društvo Somatic Experiencing Slovenija
- Udruge za prevenciju i rad s traumom – Somatic Experiencing® Hrvatska
- Center Janeza Levca
- Psihoterapija Mlakar
- Center Liberi
- Akademija za odnose
- Moj psihoterapevt
- Svetovalnica za motnje hranjenja Ljubljana
- YogaYama
- Društvo Križemrok
- Zavod Brez Ovir, socialno podjetje
- Free-ABILITY