Tadeja Miklič, izpop. Zakonske in družinske terapije
E: tadeja.miklic@terapevtska-pomoc.si
Izobrazba, znanje in izkušnje
Nazivi:
- Zakonska in družinska terapevtka
- Supervizorka v procesu pridobivanja licence za Supervizorja pri Socialni zbornici Slovenije
- V procesu dodatnega izobraževanja za delo s travmo po modelu dr. Petra Levna – Somatic Experiencing
- Univ. dipl. teologinja
Modeli terapije, ki jih uporabljam:
- Somatic Experiencing – Somatsko orientiran terapevtski pristop (Peter Levine)
- Relacijsko družinska terapija (Christian Gostečnik)
- K rešitvi usmerjena terapija (Kim Bertg, Scott D. Miller)
- Narativna terapija (Michael White, David Epston)
- Kolaborativna terapija (Harlene Anderson)
- Fokusing (Eugene T. Gendlin).
Moja terapevtska pot
Psihološke teme, teme osebne rasti in eksistencialna vprašanja, kot je vprašanje o smislu življenja, raziskujem že od zgodnjih najstniških let. Tako ni naključje, da sem se vpisala na teološko fakulteto, kjer sem iskala odgovore predvsem na eksistencialna vprašanja. Nato pa študij nadaljevala na podiplomskem izpopolnjevalnem študiju Zakonske in družinske terapije, kjer sem skozi študij in lastni psihoterapevtski proces najprej spoznavala in razreševala predvsem svoje družinske vzorce. Leta 2012 sem pričela tudi terapevtsko prakso. Kot stažistka psihoterapije sem delala na Frančiškanskem družinskem inštitutu. Nato sem kot prostovoljna terapevtka in zunanja sodelavka delovala znotraj Študijsko raziskovalnega centra za družino v Ljubljani, kjer sem se usposobila tudi za supervizorko. Na Študijsko-raziskovalnem centru za družino v Ljubljani sem izvajala individualne, partnerske in družinske terapije, individualne in skupinske supervizije ter v sodelovanju s Cenetom Štuparjem organizirala in izvajala različne delavnice in predavanja na teme odnosov in osebne rasti.
Medtem sem se veliko izobraževala na področju usposabljanja, vzgoje in izobraževanja otrok s posebnimi potrebami v organizaciji Centra Janeza Levca Ljubljana, kjer sem bila 12 let zaposlena kot učiteljica. Znotraj šole CJL sem sodelovala pri organizaciji in izvedbi glasbenih terapij za otroke, za specialne pedagoge in strokovne delavce pa sem organizirala, vodila in izvajala intervizije in skupinske ter individualne supervizije. V tem času sem pridobila tudi dodatno znanje o terapiji z otroki na družinskem inštitutu Bližina.
S predavanji Daniela J, Siegla, dr.med. pod naslovom »Možgani v odnosih – medosebna nevrobiologija« sem pridobila temeljit vpogled v mladostnikovo doživljanje sebe, drugih in sveta okrog njih. Na podlagi tega smo, pod okriljem Študijsko raziskovalnega centra za družino, izvedli več delavnic na srednjih šolah za starše in dijake, na temo: »Mladostništvo – moč najstniških možganov«. V okviru iste organizacije smo izvajali tudi delavnice na osnovnih šolah, na temo: »Med – vrstniški odnosi«.
Teorija in praksa potrjujejo dejstvo (ne drži za družine z otroki s posebnimi potrebami), da so zdravi med-družinski odnosi temelj za zdrav in uspešen razvoj otroka. Tako je moje terapevtsko delo usmerjeno predvsem v podporo staršem, oziroma zakoncem, ki sta glavna stebra družina, da ustvarita dobre medsebojne odnose in jih uspeta tudi ohraniti, kljub vsem izzivom, ki jih prinaša življenje. V kolikor pa zakonca ne uspeta ohraniti medsebojnega odnosa, s pomočjo psihoterapije preverimo ali je ločitev res prava odločitev. In šele, ko smo o tem prepričani, poskušamo ločitev izpeljati na čim manj boleč način za vse člane družine.
Poleg tega me zanima tudi področje duševnega zdravja in sodelovanje psihoterapije s psihiatrijo oziroma medikamentoznim zdravljenjem. Tako sem se redno udeleževala seminarjev pod vodstvom dr. Will Hall, ki je specializiran na področju psihoterapije z osebami s težavami v duševnem zdravju.
Razvoj psihoterapije je šel iz emocionalno usmerjenih pristopov v telesno usmerjene pristope. Tako se je tudi moje zanimanje in posledično izobraževanje obrnilo v smeri telesno usmerjenih pristopov. Najprej sem spoznala metodo Fokusinga, po Eugene T. Gendlinu, s katero sem pridobila temeljno znanje za telesno usmerjen pristop terapije. Trenutno se izobražujem za praktikanta Somatic Experienca po Petru Levinu, ki pa je telesno usmerjen terapevtski model za delo s travmo.